Sermet AĞARTAN

Sermet Ağartan
Producer, Mixing Engineer

16 Mayıs 1990 doğumlu Sermet Agartan, Türk asıllı bir müzik yapımcısı, besteci, söz yazarı ve ses mühendisidir.

1990’da Berlin’de doğdu, bir müzisyen ailesinde büyüdü ve 14 yaşında müzik ve aranje etmeye bestelemeye başladı. Bu noktada, müzik, Türk pop şarkılarını hobi olarak remiksledi. Başarının ilk adımı, Sermet’in yapımlarının Türk ulusal radyosunda yayınlanmasıyla geldi.

Müzik alanında kariyerini ilerleten Sermet, Berlin’deki Alman Pop Akademisi’nden ses mühendisliği diploması aldı ve 2012’den beri sertifikalı bir ses mühendisi.

Agartan, üretimin dışında şarkı sözü yazıyor. Sosyal medya platformlarında çok tanınan Sen Bilmezsin (2012), Yaralı Kalbim (2012) gibi şarkılar yazdı. Agartan, R&B sanatçısı Sefo için çevrimiçi yayınlanan ve milyonlarca akışa sahip olan “Bei Dir Sein” gibi birçok parça üretti.

Sefo ile olan başarısının ardından “Massiv” gibi yerleşik sanatçılar HipHop yapımları için Sermet’e ulaştı. Agartan, rapçilerin sekizinci albümü için tek „Solange Mein Herz schlägt feat. Sefo“ (2012) ‚u üretti.
Agartan ayrıca “Massivs” albümündeki üç şarkıyı yeniden düzenledi.

Türk müzik endüstrisindeki kariyerine ilerleyen Sermet, Türk Pop sanatçısı Aynur Aydins’in Damla Damla (2016) single’ı remiksledi.

Mayıs 2017’den bu yana Sermet, şarkıcı Ayda ile bu çeşitli projelerde hem aranjör, hem söz yazarı, hem de ses mühendisi olarak yakın bir şekilde çalışıyor.